Get Adobe Flash player

منوي اصلي

همایش مدیران آب و فاضالب

ارتباط مردمی حراست

شهروند گرامي پيشنهادات و درخواست خود را از طريق اين فرم با ما در ميان بگذاريد

فرم ارتباط مردمي 

پيگيري درخواست

امور ایثارگران

نظام پیشنهادات

  

تكريم ارباب رجوع

آيا ميدانيد كه واحد روابط عمومي شركت آب وفاضلاب آماده شنيدن نقطه نظرات شما عزيزان ميباشد.

تلفن 122 در تمام مدت شبانه روز آماده دريافت گزارشات شماست

 نظر سنجي و ارسال شکايات و پيشنهادات

دیدار مردمی مدیرعامل شرکت

        روزهاي يکشنبه

         ساعت 11-9

راي گيري و نظرسنجی

نظر شما در مورد قالب جديد سايت چيست؟
عالي
خوب
بد نيست
بد
 
 نظرات و پيشنهادات خود را از طريق اين صفحه   با ما در ميان بگذاريد

اقامه نماز

دلايل فضايل نمازاول وقت!

بر اساس روايات اسلاميهر قدر که نماز اول وقت به تأخير بيفتد، از فضيلت آن کاسته مي‌شود. اما اين تأکيد براداي فريضه نماز در اول وقت به چه دليل است؟

علت فضيلت و ثوابنماز اول وقت

از جمله دلايل ثوابو فضائل نماز اول وقت، مي توان به تصريح و تأکيد قرآن بر محافظت از نماز (حافظوا عليالصلوات والصلوة الوسطي، بقره، آيه 238) اشاره نمود که توصيه اي، علاوه بر دستور، بهبرپا داشتن آن است. (وَ أَقِيمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ وَارْكَعُواْ مَعَالرَّاكِعِينَ، بقره، آيه 43(

روشن است که محافظتاز نماز تنها از يک بُعد و جهت مقصود نبوده بلکه از جميع جهات، مورد نظر آن است و يکياز آن جهات، رعايت وقت و اهتمام به اول وقت است که نشان از ارزش و اهميت دادن به امرالهي مي باشد و اين امر، جداي از اين حقيقت است که در خود وقت و زمان، حکمت ها و اسرارينهفته که قرار گرفتن در آن زمان و دقت در رعايت آن، مي تواند مبدأ و تحقق بخشِ آثارفراوان و وصف ناپذيري در زندگي آدمي باشد.

بعلاوه اگر عمل بهوظايف و تکاليف ديني، خصوصاً تکاليفي (همچون نماز و روزه و ...) که مقيد به زمان خاصيهستند، دليل بر ترجيح و برتري عاملِ آن نداشت و مکلف مي توانست، در هر زمان و به ميلخود آنها را بجاي آورد، خداوند در قرآن از تعابيري نظير؛ سابقوا الي مغفرة من ربکم...، والسابقون السابقون اولئک المقربون و ... استفاده نمي کرد. پس سبقت گرفتن و قراردادن درجه مقربون، براي سبقت گيرندگان در قرآن، در عوضِ انجام تکاليف و وظايف الهيدر اول وقت آن و پيشي گرفتن از ديگران، گواهي ديگر بر ارزش و فضيلت نماز اول وقت است.

همچنين در کلام معصومان(عليهم السلام) نيز به فضيلت اول وقت تأکيد و تصريح بسياري شده است .

 

آثار و فوائد خواندننماز اول وقت

امام صادق(عليه السلام)در اين باره مي‌فرمايند: «الصلوةُ تستحبُّ في اَوَّلِ الأَوقاتِ»، خواندن نماز در اولوقت و در اولين فرصت، کاري مستحب و پاداش افزاست. (بحارالانوار، ج 80، ص 13) همچنيناز آن حضرت نقل شده که نماز اول وقت، «خشنودي کردگار» را به همراه دارد.

برآورده شدن خواسته‌هااز ديگر اثرات و برکات خواندن نماز اول وقت است، چنانچه حضرت عبدالعظيم حسني از امامحسن عسکري(عليه السلام) روايت مي‌کند که فرمود: «خداوند متعال با حضرت موسي(عليه السلام)تکلم کرد، حضرت موسي(عليه السلام) فرمود: خداي من! کسي که نمازها را در وقتش به جايآورد چه پاداشي دارد؟ خداوند فرمود: حاجت و درخواستش را به او عطا مي‌کنم و بهشتم رابرايش مباح مي‌گردانم.» (بحارالانوار، جلد82، صفحه 204)

در حديثي از امامعلي ( عليه السلام ) آمده است كه فرمودند : كسي كه بر اطاعت صبر كند خداوند براي اوششصد درجه بنويسد كه فاصله ي هر درجه از پايان زمين تا عرش مي باشد

پيامبر اعظم(صليالله عليه و آله) در حديثي برطرف شدن گرفتاري و ناراحتي را به اقامه‌کنندگان نماز اولوقت نويد مي‌دهند و مي‌فرمايند: «بنده‌اي نيست که به وقت‌هاي نماز و جاهاي خورشيد اهميتبدهد، مگر اين که من سه چيز را براي او ضمانت مي‌کنم: برطرف شدن گرفتاري‌ها و ناراحتي‌ها،آسايش و خوشي به هنگام مردن و نجات از آتش.» (سفينة البحار، جلد 2، صفحه 42(

درست است که اگرنمازگزار، نماز خود را در آخر وقت هم بخواند انجام وظيفه کرده است، اما از آنجا کهکار، مربوط به پروردگار و بر کارهاي ديگر مقدم است، چنانچه آن را بدون عذر به عقب بيندازد،مسئول است و بايد پاسخگو باشد.

 راه حلي براي خواندن نماز اول وقت

علم به تأثير عبادات

شرط اصلي در اهميتدادن به مسائل ديني، آگاهي و علم داشتن از تأثيراتي است كه با رعايت اين آموزه ها حاصلمي شود. انسان موجودي است كه در راه رسيدن به هدف از هيچ كوششي دريغ نمي كند مخصوصااگر يقين داشته باشد و بداند كه اين هدف سعادت دنيوي و اخرويش را تأمين مي كند، حاضراست براي رسيدن به آن از جانش نيز بگذرد.

اين علم و يقين بهتأثيرات آموزه هاي ديني از دو راه قابل كسب مي باشد: راه اولي كه انسان مي تواند بهيقين برسد، راه مطالعه، تحقيق و تفكر در منابع ديني اعم از قرآن و روايات مي باشد كهكسب علم از اين طريق را علم حصولي گويند.

بندگي خدا

راه دوم كه به علمحضوري معنا شده است، رسيدن به علم و يقين از راه عبادت و بندگي است. يعني هرچه علمانسان نسبت به اهميت كاري كه انجام مي دهد بيشتر باشد، از ذوق و اشتياق بيشتري برايانجام آن برخوردار است و هرچه عباداتش را با نظم و اخلاص و تواضع بيشتري انجام دهد،تأثيرات آن را بيشتر مشاهده كرده و در نتيجه در انجام آن از ذوق و اشتياق بيشتري برخورداراست.

انسان زماني كه بيمارمي شود، براي رسيدن به بهبودي، تمامي دستورات پزشك را مو به مو عمل مي كند و داروهايتلخ و بد مزّه اي را كه هيچگاه حاضر به خوردنشان نبود، به راحتي مي خورد، چرا كه -يقين - دارد راه علاج بيماري و حاصل شدن بهبودي خوردن داروي تلخ و بد مزّه است. يقينو علم به اين موضوع، داروي تلخ را شيرين مي كند. علم به تأثيرات عبادات بالاخصّ نمازاول وقت نه تنها ذوق و اشتياق انسان را در انجام آنها بيشتر مي كند بلكه سختيها و دشواريهايمسير را نيز هموار مي كند.

 نماز امام زمان در اول وقت

يكى از كسانى كهحتما نماز خود را اول وقت مى خوانَد وجود نازنين امام زمان حضرت مهدى (عليه السلام) روحى و ارواح العالمين لمقدمه الفداه مى باشد و غير ممكن است ايشان نماز خود را درغير وقت خودش ‍ اقامه نمايد. و بعد از آن حضرت، افراد صالح و بندگان مخلص خداوندندكه به انجام عبادت مبادرت مي ورزند. بعضى از محدثان بزرگوار نقل كرده اند كه : نمازاول وقت ، حتما بالا مى رود و اگر كسى نماز خود را در اول وقت بخواند ملائكه آسمان، نماز او را با نماز امام زمان (عليه السلام) و افراد صالح خداوند، بالا مى برند واز فضل وجود و كرم خداوند دور است نمازى كه با نماز امام زمان بالا رود و به آن توجهنكنند و آن را قبول ننمايند.

از مهم ترين عواملبي توجهي به نماز و سستي در آن گناه است . حضرت حق ( جل و علا ) دستور فرمودند كه باشيطان طرح دوستي نريزيد و از دستورات او پيروي نكنيد ؛ چرا كه مطيع شيطان، از خدا اطاعتنمي كند

قرآن مجيد، نمازاول وقت را يكى از صفات مۆمنانمى داند و مى فرمايد: مۆمنانكسانى هستند كه نمازهايشان را حفظ مى كنند. حفظ نماز به اين است كه نماز گزاران آنرا از اول وقت به تأخير نيندازند. (بخشي از كتاب سجاده عشق اثر نعمت الله صالحي حاجيآبادي(

 برطرف کردن عوامل سستي در نمازاولوقت

سستي نسبت به نمازعوامل متعدد و فراواني دارد كه به مهم ترين آنها اشاره مي شود :

1. همانطور كه گفتيم عدم آگاهي لازم از آثار و خيرات و بركاتنماز در زندگي فردي و اجتماعي و در تامين سعادت دنيا و آخرت انسان و نيز غفلت و فراموشيفلسفه و آثار نماز و عدم معرفت نسبت به خالق يكتا و حقيقت نماز كه باعث مي شود توجّهبه نماز در ما كمتر شود .

مهمترين مشكل مابا نماز اين است كه خود را نيازمند به نماز خواندن نمي دانيم بلكه تنها به چشم يك تكليفبه آن نگاه مي كنيم ؛ تكليف هم همانطور كه از لفظ آن معلوم است يعني كاري كه با مشقتو سختي انجام پذيرد . همه ي اينها به اين خاطر است كه نسبت به خالق خويش , معرفت صحيحينداشته و از اسرار نماز آگاه نيستيم . اگر پي به عظمت خداي يكتا ببريم و بدانيم كهاو معشوق هستي است و نماز عشق بازي با اين معشوق است و او با همه عظمت خود به ما اجازهداده كه به ديدارش برويم، آيا در انجام آن كوتاهي خواهيم كرد؟

پيامبران

انبياء الهي و اولياءخدا چون عظمت حق تعالي را درك كرده بودند نماز را نور چشم خود مي دانستند و ندا درمي دادند كه «كفي بي عزا ً ان اكون لك عبدا ً و كفي بي فخرا ً ان تكون لي ربا ً»- برايمن همين عزت , كه عبد تو باشم و براي من همين فخر , كه تو رب من باشي كفايت مي كند.و اينان همانها هستند كه قرآن در وصفشان مي گويد : «يخرون للاذقان سجدا همهبا كمال خضوع و فروتني سر طاعت بر حكم آن فرود آورند».

2. از مهم ترين عوامل بي توجهي به نماز و سستي در آن گناهاست .

حضرت حق (جل و علا) دستور فرمودند كه با شيطان طرح دوستي نريزيد و از دستورات او پيروي نكنيد؛ چرا كهمطيع شيطان، از خدا اطاعت نمي كند. وقتي انسان , آلوده ي به گناه مي شود يا اصلا بهسمت نماز و نيايش با خدا نمي رود و يا از نماز و عبادت خويش حظ و بهره ي كافي نخواهدبرد و از ذوق و اشتياق لازم براي انجام عبادات بي بهره خواهد ماند. بطور طبيعي هر فرديبه چيزي گرايش دارد كه از آن لذت مي برد! بنابراين چون فرد گناهكار از نمازش لذت نميبرد ممكن است كم كم نسبت به نماز و رعايت آداب آن بي ميل و رغبت شده.

برآورده شدن خواسته‌هااز ديگر اثرات و برکات خواندن نماز اول وقت است، چنانچه حضرت عبدالعظيم حسني از امامحسن عسکري(عليه السلام) روايت مي‌کند که فرمود: خداوند متعال با حضرت موسي(عليه السلام)تکلم کرد، حضرت موسي(عليه السلام) فرمود: خداي من! کسي که نمازها را در وقتش به جايآورد چه پاداشي دارد؟ خداوند فرمود: حاجت و درخواستش را به او عطا مي‌کنم و بهشتم رابرايش مباح مي‌گردانم

3. گرايش به سمت دنيا درست در مقابل گرايش به سمت خدا است.به هر مقدار كه انسان به سمت دنيا مي رود از خدا دور مي گردد و برعكس. بنابراين بايدتوجه كرد كه حب افسار گسيخته به دنيا و علاقه ي قلبي به تمايلات نفساني , ريشه ي همهي خطاها و گناهان است و در اثر اين محبت است كه انواع گناهان از انسان سر خواهد زدو حتي در نماز هم , تمام توجه كسي كه محب دنيا است، به سمت دنيا و منابع آن خواهد بودو در نتيجه لذتي از نماز نمي برد و كم كم كاهل نماز شده و چه بسا نماز را ترك كند وبه خسران ابدي گرفتار شود .

4. از جمله مهمترين عامل سستي در نماز آسيب پذيري مقطع نوجوانيو جواني است. اين مقطع سنّي، مقطع حساس و بحراني براي جوانان و نوجوانان است، مسايلو بحران هاي بلوغ از يك طرف، شكّ و ترديدهاي مذهبي از طرف ديگر، ناپختگي و بي تجربگيو گرايش سريع به الگوهاي غيرواقعي كه اهل نماز نيستند، زمينه هايي است كه در خود فردوجود دارد و باعث مي شود كه جوانان و نوجوانان علاقة چنداني به نماز نداشته باشند.و در انجام آن نيز از خود كاهلي نشان دهند.

5. يكي از عواملموثر در بروز اين حالت بي حوصلگي و كم صبري است . انجام هر تكليفي در آغاز راه , صبوريو استقامت مي خواهد . امام خميني(رحمة الله عليه) در توضيح صبر در اطاعت فرموده اند:يعني انسان در فرمانبرداري حق تعالي، خوددار باشد و نفس اماره عنان از دست انسان نگيرد،و افسار گسيخته نكند .

در حديثي از امامعلي(عليه السلام ) آمده است كه فرمودند : كسي كه بر اطاعت صبر كند خداوند براي او ششصددرجه بنويسد كه فاصله ي هر درجه از پايان زمين تا عرش مي باشد.

هر چند شايد مواظبتبر نماز اول وقت كار دشواري به نظر رسد اما با صبر بر انجام آن، و سعي در رعايت نمازاول وقت اين كار نيز آسان و شيرين مي شود.

تعداد بازديد:2297 آخرين تغييرات:94/02/23

بازگشت
نظرات

  • ستاد ترویج احکام دین قم - سید محمد مهدی موسوی:

    سلام این ستاد در امر ترویج احکام نماز کتاب احکام نماز جماعت و نماز جمعه را به چاپ رسانیده است در صورت نیاز به نمونه با شماره 09126527034 تماس بگیرید
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر

دریافت گزارشهای مردمی

آدرس پست الکترونيک دريافت گزارشهاي مردمي دبيرخانه کميته سلامت اداري وصيانت ازحقوق مردم وزارت نيرو

gozaresh@moe.gov.ir

شیرآلات کم مصرف

روشهای مدیریت در مصرف آب

مرکزتحقیقات شرکت مهندسی

نشریه الکترونیکی پیام آب